29.06.2016

Wał Pomorski - Odcinek Stare i Nowe Bielice oraz Drawiny

str.1

 

  
   Wał Pomorski czy też bardziej prawidłowo Pozycja Pomorska (Pommernstellung) to jedna z najdłuższych linii fortyfikacyjnych zbudowanych na terenie Polski. Zagęszczenie obiektów jest tam duże i dochodzi do kilku schronów na km. Jak wiadomo w czasie IIWŚ toczono zacięte walki o przełamanie tej pozycji. Po II WŚ większość schronów o czym miłośnicy fortyfikacji dobrze wiedzą wysadzono a wyposażenie rozszabrowano. Wysadzali czerwonoarmiści w 1945 a później, w latach 50, Ludowe Wojsko Polskie. Pozostałości po tej linii można oglądać na przestrzeni wielu dziesiątek kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego po Biały Bór na Pomorzu.
 
       

 

 

Zobacz mapę pozycji Schron dowódczo bojowy Nr 2 na mapie. Wysadzony ale dosyć czytelny.  (2005) Strop ze zdemontowaną warstwą przeciwodpryskową z dwuteowników stalowych (2005)  Niektóre ze schronów są naprawdę słabo widoczne. (2005)

  
   Zaczynającą się w podgorzowskim Czechowie linię schronów obserwowałem nieomal od dziecka, nie wiedząc zresztą że to Wał Pomorski. Przemierzając pociągiem trasę na Poznań zawsze jak pamiętam starałem się wypatrzyć też dziwne obłe „bunkrowe” jak wtedy się domyślałem konstrukcje, które tylko przez chwilę majaczyły w oddali przy moście kolejowym w Drezdenku. Wtedy wiedziałem że są to po prostu bunkry, ale że to budowle niemieckie dowiedziałem się dużo później czytając książkę „Fortyfikacje wczoraj i dziś” gdzie jednak tylko w sposób bardzo zdawkowy opisywano linie niemieckich fortyfikacji z lat 30. Innych publikacji raczej nie było a te dostępne  zawierały masę błędów i przeinaczeń czy to specjalnie, czy nie, tam umieszczanych. Dopiero lata 90 przyniosły nowe książki, które bardzo wyczerpująco i rzetelnie traktowały o niemieckiej linii Pommernstellung że wspomnę tylko kultową pozycję „Wał Pomorski” Miniewicza i Peżyka. Zamieszczone tam mapki wielu odcinków są jedynymi dostępnymi w obiegu powszechnym dosyć dokładnymi mapami rozmieszczenia schronów Wału. Wiele osób robiąc samodzielne pomiary pozycji gps schronów czy szkicując mapy z własnych wypraw, posiada informacje o położeniu schronów ale niestety nie chce się nimi z regóły dzielić. Zdani więc jesteśmy na swój własny nos, tubylców i... mapki z książki „Wał Pomorski”. No ale dosyć tych narzekań, trzeba by w końcu opisać te moje fortyfikacje... Idźmy więc.

cd. na str. 2
 

 

       

Linki do innych zdjęć i relacji:

 
GALERIE
 

 

     
 

Przeglądaj inne galerie

 
 

Wstecz ] W górę ]

 
 
     
     
     
     
     
 Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2016   ver.10.2009