Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 280


Teren: 

Polska północna Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów +54° 2' 20.01", +14° 48' 42.51"

Linia fortyfikacyjna

Polskie fortyfikacje obrony wybrzeża
Lokalizacja Dziwnówek
Opis obiektu Widoczne z plaży pozostałości po fortyfikacjach obrony przeciwdesantowej w postaci  małych schronów obserwacyjnych, obserwacyjno bojowych. W związku z cofnięciem się wybrzeża o kilka metrów odkryte zostały schrony pierwotnie niewidoczne z plaży. Do dzisiaj zachowały się trzy schrony oraz pozostałości kilku innych. Wszystkie zachowane o ciekawej konstrukcji z belek i kręgów żelbetonowych. Widoczne są także resztki prefabrykatów pierwotnie wzmacniających transzeje i elementy metalowe. Zobacz zdjęcia.
Opis dojazdu Na wschód od miejscowości Dziwnówek na nadmorskim klifie. Doskonale widoczne z plaży. Pierwsze pozostałości schronów niedaleko ostatnich schodów na plażę. Reszta co kilkaset metrów. Resztki fortyfikacji przeciwdesantowych widoczne są też w pobliskiej miejscowości Łukęcin.
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje   Budowane w wielu miejscach polskiego wybrzeża fortyfikacje przeciwdesantowe swoją świetność przeżywały w latach 50-tych XX w. Pierwotnie umocnienia te miały bronić naszego wybrzeża przed desantem państw NATO. Budowano je w pobliżu Baterii Artylerii Stałej (BAS) jako umocnienia skrzydłowe oraz wielu innych ważnych dla obrony miejscach. Były to proste lekkie fortyfikacje polowe składające się z systemu transzei, punktów obserwacyjnych i ogniowych oraz schronów biernych. Konstrukcje oparto o elementy prefabrykowane, płyty, belki i kręgi. Schrony budowano z łączonych na wpust belek, kręgów żelbetowych oraz okrągłych płyt stropowych . Posiadały małe prostokątne otwory obserwacyjne przez które ewentualnie można było prowadzić ogień z km. Nie miały stałego wyposażenia ani uzbrojenia. Transzeje umacniano płytami żelbetowymi (w kształcie wydłużonego trapezu) łączonymi drutem. Prosta ta konstrukcja skutecznie zabezpieczała ściany okopu przed osunięciami gruntu. Schrony bierne w głębi pozycji budowano jako drewniano ziemne. Fortyfikacje grupowano w Batalionowych i Kompanijnych Rejonach Umocnionych (BRU i KRU). Ostatecznie fortyfikacje te wojsko opuściło w latach 60-tych i od tego czasu niszczeją i powoli znikają z krajobrazu. (Forti 2009)
Uwagi

 

Zobacz też:
Zdjęcia
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2009