Galeria 13

Przyroda kontra fortyfikacje - 2009/2011 na przykładzie Batalionowego Rejonu Umocnionego Dziwnów - Polskie powojenne fortyfikacje przeciwdesantowe z odcinka  Dziwnówek - Łukęcin.

    

Stan fortyfikacji na rok 2009.
 

Dziwnówek. Resztki pierwszego z widocznych z plaży schronów. Kolejny schron odkryty prze morze zbudowany jest z żelbetowych belek łączonych na wpust... ... pierwotnie schron był prawie cały zagłębiony. Następny schron jest podobny choć różni się szczegółami.

 
     

I ten sam schron z bliska. Pozostałości po kolejnym schronie. Zachowało się tylko kilka belek... Resztki kolejnego schronu. Widoczny wylot transzei i na plaży w piasku krąg żelbetowy. Wylot umocnionej transzei, w tym miejscu stał schron.

 
     

Widoczne resztki blachy falistej i płyty podstawy schronu. Widok na obecny klif, dawną granicę brzegu i kolejny ciekawy schron. Po drodze resztki kolejnego schronu osuniętego ze zbocza. Najciekawszy ze schronów z kręgiem betonowym i strzelnicą...

 
     
   
... chyba już niedługo będzie opierał się działaniu przyrody? Tak wygląda wybrzeże dzisiaj dawniej było kilkanaście metrów szersze    

 

Tak wyglądały  w roku 2010.


 
Ten schron jest coraz bardziej odsłonięty. Plaża od 2009 zmieniła się nie do poznania...  ...resztki żelbetonowych prefabrykatów zwykle zasypane są przez piasek. Belki z konstrukcji schronów teraz są falochronem.

 
     

Ciekawy przykład schronu sześciobocznego. Ten schron jednak nie przetrwał zimowych sztormów. Kolejny schron w pobliżu Łukęcina. I chyba ostatni tak dobrze zachowany schron na tym odcinku.
       


 

A tak w roku 2011.


 
Pierwszy zachowany schron na wschód od Dziwnówka. Widoczne wejście do schronu biernego wykonanego z kręgów betonowych. Od 2011 roku na plaży pojawiły się słupki kilometrowe ułatwiające lokalizację nie tylko schronów. Plaża ulega ciągłym przemianom. Pod piaskiem znowu ukryły się żelbetonowe elementy zniszczonych schronów.

 
     
Jeden z zachowanych elementów betonowych. Schron, który w 2009 jeszcze znajdował się na skarpie jest coraz bardziej widoczny. W kręgu żelbetonowym znajduje się otwór strzelnicy. Kolejny schron widoczny na wydmach.

 
   
Resztki kolejnych stanowisk w pobliżu Łukęcina. Ten schron na razie opiera się morzu... Kolejny schron, który nie zmienił się od 2010. Resztki schronu przy zejściu na plażę w Łukęcinie.

 
     
       
       
       
 

Przeglądaj inne galerie

 
 

Wstecz ] W górę ] Dalej ]

 
 
     
     
     
     
 

 Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2009   ver.10.2009