Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0231


Teren: 

Polska północna

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka bateria artylerii nadbrzeżnej
Lokalizacja Świnoujście - Warszów
Opis obiektu Bateria artylerii nadbrzeżnej Strandbatterie (Bateria Wydmowa) zbudowana w latach 1909/10. Składała się pierwotnie ze schronu głównego i schronu dalmierza. Schron główny to do dzisiaj doskonale zachowana duża monolityczna żelbetonowa budowla składająca się z dwóch kondygnacji podziemnych (koszary i magazyny amunicji) oraz naziemnych barbet dla 4 dalekonośnych armat 15cm typu S.K.L/40 na łożach Küstenlaffette 07. Ciekawostką tego obiektu jest kazamata pancerna do obrony zapola oraz ciekawy "ślimakowy" schron w tylnej części budowli. Niestety płyty pancerne kazamaty zostały częściowo wycięte na złom, obecnie zachowane są ich resztki ze strzelnicą i jej zasuwą. Schron dalmierza zbudowano na zapleczu baterii. Był przystosowany do zainstalowania dalmierza w pancernej walcowatej wieży i posiadał tylko jedno okrągłe pomieszczenie dla załogi. W latach II WŚ po przezbrojeniu w nowe armaty 15 cm przebudowano schron główny, na którym dobudowano dwa stanowiska tych armat. Dwa kolejne stanowiska (dzisiaj wysadzone i niedostępne) zbudowano po wschodniej stronie jako obiekty samodzielne a piąte znacznie uproszczone umieszczono przed baterią pośrodku.  
Opis dojazdu Dzielnica Warszów. Dojazd ulicą Ku Morzu i dalej w kierunku kanału portowego, Fortu Wschodniego i latarni morskiej. Po minięciu wywrotnicy wagonów, schron główny znajduje się po prawej stronie drogi a schron dalmierza po lewej. Trudno to przegapić. Jadąc dalej możemy dojechać do Fortu Wschodniego.
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje Bateria jest obiektem bardzo ciekawym łatwo dostępnym i wartym dokładnego zwiedzenia. Co prawda dolne kondygnacje są z reguły zalane wodą ale warto choć zerknąć.
Uwagi

 

Zobacz też:  Świnoujście 030, 029, 063, 232
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006