Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0029


Teren: 

Polska północna

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Bateria artylerii nadbrzeżnej
Lokalizacja Wyspa Wolin - Świnoujście
Opis obiektu Bateria obrony wybrzeża zaprojektowana w 1936r. Docelowo miała być uzbrojona w 3 armaty 305 mm w 3 wieżach typu okrętowego na żelbetowych schronach koszarowo technicznych. W pierwszym okresie wyposażono ją w armaty S.K. L/45 280mm na lawetach obrotowych. Poza trzema schronami bojowymi w pobliżu znajdują się: schron amunicyjny (zniszczony), schron elektrowni, warsztat kolejki, stacja przeładunkowa z rampą. Większość obiektów dobrze zachowana. Nad morzem w pasie wydm znajduje się stanowisko kierowania ogniem baterii w kilkukondygnacyjnej wieży żelbetowej na której zainstalowany był w dalmierz o bazie 12m. 
Opis dojazdu Od szosy stanowiącej dojazd  na przeprawę promową do Świnoujścia (Karsibór). Należy minąć Baterię Przytór (po lewej stronie szosy) i skręcić w prawo w leśny dukt biegnący łukiem na pn - zach. Po kilkuset metrach skręcamy w prawo, droga przebiega na stropie  jednego ze schronów artyleryjskich ! 
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje Schrony dobrze zachowane, częściowo zachowane wyposażenie, śruby mocowania lawet armat oraz szyny kolejek wąskotorowych. Jeden ze schronów artyleryjskich jest niedostępny (WP). Jako że schrony artyleryjskie zbudowano równo z gruntem (ponad ziemię wystawać miały tylko wieże armatnie) są dosyć trudne do zlokalizowania. 
Uwagi

 

Zobacz też: 030, 231, 232, 063
"Świnoujskie Fortyfikacje" - Piotr Laskowski, Andrzej Wroński, Wydawnictwo Krajoznawcze Gryf 1999
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006