28.02.2015

B-werk (Pz.W.) 732  - Festungsfront Oder Warthe Bogen (MRU)

 

 

   Kilkanaście lat temu kiedy bardzo intensywnie zwiedzałem schrony i system podziemny Frontu Ufortyfikowanego, najczęściej bywałem w rejonie Odcinka Centralnego. Tam ilość obiektów do obejrzenia i dokładnego poznania na stosunkowo małej przestrzeni jest bardzo duża. Większość schronów do dzisiaj jest łatwo dostępna i dotarcie do nich niezbyt trudne. Takie obiekty jak Grupa Warowna Scharnchorst, Gnaisenau, Yorck i Jahn czyli najbardziej znane zespoły schronów bojowych i ich podziemi także i dzisiaj przyciągają wielu amatorów tajemnic i miłośników fortyfikacji. Jednak te najbardziej znane obiekty nie zawsze pozostawiają w nas wspomnienia tak intensywne i miłe jak te, które często zapomniane, leżą gdzieś na uboczu uczęszczanych ścieżek. Takim właśnie obiektem, który polubiłem od pierwszego można by rzec wejrzenia był B-werk 732.     
       

 

Pz.W.732 blok wejściowy (2000) Pz.W.732 miotacz ognia (2000) Pz.W.732 przedpiersie kopuły (2000)  
Czymże się on wyróżnia zapytają jedni a inni może wzruszą ramionami bo byli, widzieli i niczego tam nie "znaleźli". Cóż dla nich może jest zwykłym destruktem. Mnie jednak urzekł swoim specyficznym klimatem. Pz.W. 732 to schron, do którego nie trafi się tak prosto, ot zbaczając z drogi. Leży na zapleczu domostw ludzkich, z szosy niewidoczny, ścieżka do niego raczej nie doprowadzi. Sam obiekt jest mocno wysadzony, klatka schodowa prowadząca do podziemnego systemu zniszczona, kopuł pancernych nie ma bo skutecznie zostały po wysadzeniu złomowane. Pozostało  tylko kilka ścian, resztki pomieszczeń i jeśli znajdziemy się tam w gorące dni chłód bijący od szybu klatki schodowej da nam trochę przyjemnego orzeźwienia. A jako że obiekt znajduje się na bardzo suchym piaszczystym pagórku można tam spotkać wygrzewające się w słońcu jaszczurki. Poza tym cisza i spokój zapomnianego miejsca nastraja do refleksji nad historią i dniem dzisiejszym. Czy będę zachęcał do jego obejrzenia? Och nie. Nie będę. Niech pozostanie on tylko dla mnie, cichy i zapomniany.
       
Pz.W.732 blok wejściowy
(2011)
Pz.W.732 strop z miotaczem ognia (2011) Pz.W.732 wysadzony strop schronu (2011) Pz.W.732 ukształtowanie stropu (2011)
Opis techniczny i historia: Schron zbudowano w latach 1936/37 jako jednokondygnacyjny schron bojowy tzw. B-werk uzbrojony w broń maszynową w kopułach pancernych i kazamacie flankującej oraz miotacz ognia i moździerz M19. Był częścią budowanego w latach 30 Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry i Warty (Festungsrfront Oder Warthe Bogen) znanego dziś bardziej jako MRU. Schron w pierwszym etapie budowy Frontu miał za zadanie wraz z pobliskim, podobnym B-werkiem 730 obronę rejonu skrzyżowania we wsi Kęszyca. W drugim etapie z pierwszej linii obrony znalazł by się na zapleczu dużej grupy warownej A-werków  i jego zadania były by odpowiednio inne tym bardziej że planowano wysiedlenie i likwidację wsi a co za tym idzie być może i niepotrzebnych już dróg. Schron połączono z systemem podziemnym szybem klatki schodowej i windy towarowej. Na poziomie podziemnym znajdowały się koszary dla załogi, maszynownia i inne pomieszczenia techniczne. Pierwotnie schron wyposażono w kopułę 6 strzelnicową 20P7 dla 2 ckm i 3 strzelnicową 2P7 dla 1 ckm. Obronę wejścia rozwiązano poprzez standardową kazamatę z ckm za płytą 7P7. Dodatkowym wyposażeniem był miotacz ognia FN Gerat. oraz moździerz maszynowy M19 zamontowany w kopule pancernej 424P01. Cechą charakterystyczną tego schronu jest bardzo staranne wykonanie elementów betonowych z pięknie, co widać na zdjęciach, wyprofilowanymi częściami stropodachu.
       
 
Pz.W.732 wejście do schronu (2011) Pz.W.732 kazamata obrony wejścia (2011) Pz.W.732 wysadzone wnętrze i wejście do szybu (2011)  
 
Pz.W.732 system podziemny - tunel (2011) Pz.W.732 system podziemny - komora maszynowni (2011) Pz.W.732 system podziemny - szyb (2011)  
       
       

 

       

Linki do innych zdjęć i relacji:

 
GALERIE
 

 

     
 

Przeglądaj inne galerie

 
 

W górę ] Dalej ]

 
 
     
     
     
     
     
 Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2015   ver.10.2009