Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0177


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

były poligon saperski w Gorzowie
Lokalizacja Gorzów Wlkp
Opis obiektu Zespół trzech żelbetonowych prefabrykowanych schronów obserwacyjno bojowych nieznanego pochodzenia (polskie, niemieckie ?). Każdy o trochę innej konstrukcji. Zbudowane w celach szkoleniowych(?) na poligonie byłej 4 Łużyckiej Brygady Saperów. 1) Walcowaty schron o wysokości ok. 2m, dla 1 lub dwóch żołnierzy zbudowany z prefabrykowanych elementów posiadający szczeliny obserwacyjne oraz otwór wejściowy, strop z płyty żelbetowej  2)Schron o podobnej konstrukcji  lecz pozbawiony otworów obserwacyjnych w zamian w stropie znajduje się duży okrągły otwór podobny do stosowanych w niemieckich Ringstandach R58c  3)Schron z którego nad ziemię wystaje tylko strop z otworami obserwacyjnymi, reszta zasypana.
Opis dojazdu Jadąc z Gorzowa na Szczecin, już na wylocie z miasta ul.Myśliborska na rondzie przy obecnym markecie Nomi trzeba skręcić w drogę prowadzącą przy parkingu sklepowym równolegle do  trasy na Szczecin  mijamy garaże i dawny park samochodowy jednostki (po lewej). Szybko kończy się asfalt i jesteśmy na poligonie jedziemy dalej, po lewej w głębi mijamy opuszczone magazyny i ogródki działkowe, za nimi też po lewej jest polna droga która prowadzi do dolinki z reliktami mostu saperskiego. Schrony znajdują się na lewo od mostu na górce.  
Autor wpisu

 

PB fortress@op.pl
Inne informacje W pobliżu, relikty mostu saperskiego służącego do treningu zakładania ładunków wybuchowych z którego zostały już tylko przyczółki i filary. Na poligonie w różnych miejscach pozostałości - "małpiego gaju", strzelnicy oraz innych obiektów treningowych i magazynowych także podobnych do opisywanych schronów. W okolicach ciekawe morenowe wzgórza z widokiem na pradolinę Warty i miasto.
Uwagi Poligon po likwidacji jednostki wojskowej jest całkowicie dostępny.

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006