Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0146


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka pozycja przesłaniania MRU
Lokalizacja Rybojady (okolice Pszczewa w woj. wielkopolskim)
Opis obiektu Obiekt ceglano betonowy dolna kondygnacja magazynowa, górna bojowa -dostęp po klamrach [łup złomiarzy!!! ;)] we wschodniej ścianie strzelnica dla ckm-u . Strzelnica antyrykoszetowa z betonu (konstrukcja strzelnicy bardzo podobna do stosowanych na Wale Pomorskim) osłonięta płytą pancerną (nie zachowana). Budynek był maskowany na drewnianą szopę co miało utrudnić atakującym identyfikację (mogło to być przykrą niespodzianką dla próbujących go zdobyć żołnierzy. Nie robiłem pomiarów ale konieczne by było użycie działa o kalibrze 75 mm czyli okolice niemieckiej odporności C).
Opis dojazdu Ok 400 metrów od mostu na Rzece Obrze ok. 1 km na zachód od wsi, od mostu asfaltem na zakręcie w kierunku Rybojadów zjeżdżamy z drogi głównej i dalej drogą leśną jakieś 200 metrów w głąb lasu, (schron znajduje się w prostej linii od mostu)

 

 
Autor wpisu

 

Konrad Dąbrowski hkmfie@harc.pl
Inne informacje Obiekt ryglował przeprawę przez most na Obrze w pobliżu jaz iglicowy mogący spiętrzyć wody Obry o ok 1.5 metra. Wzdłuż brzegu zachodniego liczne okopy i stanowiska strzeleckie a także ślady po ziemiankach (punkty opatrunkowe i dowodzenia) Obiekt niezabezpieczony widoczne ślady dewastacji. W pobliżu liczne okopy i kilka fundamentów innych budowli.
Uwagi

 

Zobacz też: http://www.fortress/prv.pl/owb/
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006