Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0098


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka twierdza poligonalna i fortowa
Lokalizacja Poznań
Opis obiektu Twierdza poligonalna:1828 - 1860 relikty Fortu cytadelowego Winiary, Cytadeli Tumskiej, śluz fortyfikacyjnych i fortów otaczających Poznań.

Tw. fortowa: 1876 - 1945 - modernizowana: 9 fortów głównych standardowych 3 pośrednie starego wzoru i 6 nowego - standardowe na planie barkanu, na fortach kopuły pancerne, na miedzypolach fortów około 120 schronów, (cegła beton) piechoty, amunicyjnych i dowodzenia ( 4 forty wysadzone), liczne schrony piechoty z czasów I W. w. a także stanowiska i kopuły pancerne wybudowane w 1939 roku przez Wojsko Polskie, fortyfikacje polowe wykonane w latach 40 w czasie przygotowania Poznania do obrony przed wojskami radzieckimi, most forteczny kolejowy na Starołęce, zespoły koszarowe garnizonu poznańskiego i strzelnice wojskowe artylerii i piechoty. 

Opis dojazdu Cytadela i relikty fortów poligonalnych - centrum miasta większoć w parkach miejskich. Twierdza fortowa - piercień opasujacy miasto około 4-5 km od Starego Rynku - fortyfikacje przeważnie przy starych drogach rokadowych i porośnięte starodrzewiem akacjowym ( obiekty średnio co 200 - 300 m forty co 1,5 km) 
Autor wpisu

 

Konrad Dąbrowski lupus@harc.pl  603168889
Inne informacje Obiekty częściowo zagospodarowane, Fort VII i Cytadela Winiarska - muzea, Uwaga w fortach niezabezpieczone studnie i szyby amunicyjne, forty wysadzone bardzo niebezpieczne - urwiska i zawały. Zainteresowanych zwiedzaniem Twierdzy Poznań z "przewodnikiem" proszę o kontakt.
Uwagi

 

Zobacz też:
Inne obiekty Twierdzy Poznań - Fort 4a (200)
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006