Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0065


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Fort

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Twierdza Kostrzyn
Lokalizacja Kostrzyn
Opis obiektu Fort Sarbinowo, artyleryjski (bud. 1883-87) dwuwałowy, narys charakterystyczny dla fortów standartowych. Układ bloków koszarowych i koszarowo technicznych odbiega jednak od typowego dla fortów "biehlerowskich", zbliżony jest raczej do znanego ze szkoły francuskiej (dwukondygnacyjne koszary czołowe w podwalni na czole, jednokondygnacyjne środkowe okryte masywną ziemną poprzecznicą dzielące przestrzeń wewnątrz fortu na cztery stosunkowo ciasne dziedzińce przed elewacjami koszar, koszary szyjowe zredukowane do niewielkiego, jednokondygnacyjnego bloku wejścia). Szyja nie jest ukształtowana w dzieło rogowe lecz opatrzona (jak w fortach pośrednich)kaponierą, niestety zburzoną. Lewa kaponiera barkowa oraz kaponiera czołowa świetnie zachowane (łącznie z kilkoma pancernymi ambrazurami i śrubami do mocowania działek rewolwerowych), prawa kap.barkowa zburzona. Część elewacji i międzystropów w koszarach zawalona, zachował się za to komplet schronów na wale i (choć uszkodzone) obydwa aneksy dla baterii sprzężonych. Po kratach fortecznych, metalowych barierkach itp. zostały nieliczne ślady. Całość założenia porasta gęsta roślinność. W ostatnich latach proces erozji konstrukcji ziemnych i kruszenia konstrukcji murowanych uległ gwałtownemu przyspieszeniu.
Opis dojazdu Z szosy Kostrzyn-Dębno na prawo droga gruntową, ok. 1,5 km od tablicy "Kostrzyn". Na łuku szosy z barierami metalowymi należy skręcić w prawo w drogę gruntową. Fort położony jest ledwie kilkaset metrów od szosy.
Autor wpisu

 

Wichrowski, Marcin  (061)8600292  marcwichrowski@wp.pl
Inne informacje Obiekt należy do AMW, niedawno opatrzony został tablicami zakazującymi wstępu. Zwisające resztki zarwanych międzystropów, pouszkadzane klatki schodowe oraz sztolnie komunikacyjne mogą być niebezpieczne, ale przy odrobinie inwencji wszędzie dostać się można  (choć czasami okrężną drogą) korzystając z instalacji nieuszkodzonych. Szczególnie uważać należy na podziemną cysternę w lewej części bloku wejścia oraz sztolnię komunikacyjną w schronie na czołowej "bastionetce" wału piechoty. Do wnętrza fortu dostać się można zwykłą drogą przez plac broni ze zburzonym ostrogiem w szyi, bądź "nieklasycznie" korzystając z zawalonego odcinka muru oporowego przeciwstoku naprzeciwko kaponiery czołowej.
Uwagi

Zobacz też: Kostrzyn 002
 
Fot: Marek Wichrowski Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006