Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0024


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Fort

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Twierdza Kostrzyn
Lokalizacja Żabice na południowy wschód od Kostrzyna
Opis obiektu Jeden z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn wybudowanych na przełomie lat 80 i 90 XIXw (w planie było ich osiem). Poza typowo artyleryjskimi dwu wałowymi dużymi fortami Gorgast i Sarbinowo powstały dwa mniejsze forty będące pierwotnie bateriami artyleryjskimi. Jednym z nich jest fort w Żabicach. Przed pierwszą WŚ fort został przekształcony w punkt oporu piechoty. W tym czasie zbudowano też duży naziemny schron koszarowy. Obiekt jest najlepiej zachowanym (tuż po Gorgast po niemieckiej stronie) fortem Twierdzy Kostrzyn. Doskonale zachowały się sucha fosa z murem przeciwskarp, kaponiery obrony fosy z łączącymi je poternami, schrony amunicyjne,  główna poterna i ziemne stanowiska armat. Zniszczeniu uległ częściowo blok wejściowy z kaponierą a wybudowane w 1914 roku koszary uległy dewastacji i częściowemu zawaleniu.
Opis dojazdu Dojazd drogą Kostrzyn - Słońsk. W pobliżu wieży widokowej przy szosie skręcamy na Górzycę, mijamy Czarnów i dalej wioskę Żabice. Za wioską na łuku drogi w lesie skręcamy w lewo w drogę forteczną prowadzącą do fosy fortu.   
Autor wpisu

 

PB
Inne informacje Przez długi czas fort Żabice służył za magazyn przeterminowanych środków chemicznych i był właściwie niedostępny z powodu trujących wyziewów. Obecnie (2008) dostępny i zagospodarowany turystycznie.
 Uwagi

 

Zobacz też:
000.Czarnów
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006