Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0331


Teren: 

Polska wschodnia Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Fort 49°45'26.76"N  22°53'42.94"E

Linia fortyfikacyjna

Austro-Węgierski fort twierdzy Przemyśl
Lokalizacja Przemyśl Zobacz na mapie
Opis obiektu   Należący do kompleksu Twierdzy Przemyśl Fort I Salis Soglio w Siedliskach jest nietypowym fortem artyleryjskim. Uzbrojenie fortu stanowiło: 6 armat kal.150 mm, 12 armat 150 mm, 4 moździerze kal. 240 mm, a załoga stanowiła od 400 do 520 żołnierzy i 8 do 15 oficerów. Żołnierze i oficerowie przebywający w forcie korzystali z bardzo rozbudowanego zaplecza technicznego i sanitarnego. Fort zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz by oświetlony (oświetlenie gazowe), zaś pomieszczenia, w których zakwaterowani byli żołnierze ogrzewane były piecami węglowymi. Żołnierze mieli również do dyspozycji dwa zespoły ubikacji. Fort dysponował łącznością telefoniczną z innymi fortami. Pomimo wysadzenia w dniu 22 marca 1915 r jest jednym z najlepiej zachowanych i najefektowniejszych elementów pierścienia zewnętrznego przemyskiej twierdzy.

A skąd ta dziwna nazwa dla tej militarnej budowli? Ano na cześć jej twórcy Daniela Salis Soglio, austro-węgierskiego generała broni, barona i budowniczego Twierdzy Przemyśl. W 1871 został Dyrektorem Budowy Umocnień w Przemyślu a następnie pełnił obowiązki Szefa Inżynierii we Lwowie.

Aktualnie fort dostępny do zwiedzania. Elementy fortyfikacyjne są dobrze zachowane a zniszczenia fortu szacuje się na ok. 25%.
 
Opis dojazdu Z Przemyśla kierujemy się na Medykę, drogą Nr 28. Za Przemyślem we wsi Siedliska szukamy kierunkowskazów prowadzących do Fortu Salis Soglio i Fortu Borek. Fort leży bezpośrednio przy granicy Polsko Ukraińskiej i dlatego niektóre elementy fortyfikacyjne są niedostępne.
Autor wpisu

 

Michał Walkowiak michalquattro@wp.pl
tel: 507-457-604
 
Inne informacje
Uwagi

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

  © Fortyfikacje w Polsce/ Forti 2012