Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0104


Teren: 

Polska wschodnia

Rodzaj obiektu

Schron obserwacyjny

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka, poligon ćwiczebny Waffen SS (SS-Truppen Ibungsplatz Blizna)
Lokalizacja
Opis obiektu Duży bunkier obserwacyjny, betonowy. Służył do obsługi strzelnicy artyleryjskiej na terenie poligonu. W bunkrze zainstalowana była wyciągarka (zachowane fundamenty maszyny) do holowania makiet bądź wraków czołgów itp. sprzętu. Skutki trafień można było obserwować z bezpośredniej bliskości przez szeroką szczelinę obserwacyjną nie narażając się na niebezpieczeństwo. W środku może się swobodnie zmieścić kilkanaście osób. Sama strzelnica być może miała związek z leżącymi nieopodal zakładami chemicznymi w Pustkowie (strzelnica przyfabryczna (?) nowe rodzaje pocisków(?)
Opis dojazdu Jadąc drogą lokalną nr 986 z Ropczyc na Ociekę, prawie już dojeżdżając do wsi, po pokonaniu leśnego odcinka drogi, widzimy bunkier po lewej, w odległości ok. 250 m. Skraj łąk, kiedyś pola orne.
Autor wpisu

 

Jarosław Grecki JGrecki@wenus.wsiz.rzeszow.pl
Inne informacje Zasadnicza bryła obiektu zachowana, w środku pusto, ściekająca ze stropu woda utworzyła wielką kałużę (mokro).
Uwagi

Mam wątpliwości co do ścisłości opisu obiektu nr 104. Otóż, w 1940 roku Niemcy zorganizowali poligon w miejscowości Pustków, nazwany SS Truppenubungsplatz Heidelager, inaczej Poligon Blizna, od Jesieni 1943 poligon ten przerodził się w główne niemieckie centrum testowania rakiet V-2, a sciślej po nocy z 17 na 18 sierpnia 1943, kiedy to zastała zbombardowana baza doświadczalna w Peenemuende. Pierwotny poligon SS-Blizna zajmował powierzchnie kwadratu o boku ok. 20 km, narożniki wyznaczały wsie Brzeżnica- Rzochów- Kolbuszowa- Sędziszów. Mniej więcej w środku tego kwadratu, troszkę na zachód leży wieś Blizna, a poligon V-2 nazwano "Artillerieziefelb-Blizna. Myślę,że obiekt 104 ma jakiś związek z Poligonem w Bliźnie i trzeba by zwrócić uwagę na ten fakt. Po dalsze informacje odsyłam do książki Michała Wojewódzkiego pt."Akcja V-1,V2" Pozdrawiam Heinrich.

 

Zobacz też: Ocieka 55
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006