Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0086


Teren: 

Polska wschodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Rosyjska Twierdza Osowiec
Lokalizacja Osowiec
Opis obiektu Łącznie cztery forty. Fort I (Centralny) na terenie wojskowym,  Fort II (Zarzeczny) bardzo rozległy, w dużym stopniu wysadzony, ale warto zwiedzić. Fort III (Szwedzki) bardzo silnie strzeżony teren wojskowy. Fort IV jest wysadzony do stopnia praktycznie uniemożliwiającego identyfikację. Wrażenie robi jednak jego potęga.

 
Opis dojazdu Należy jechać z Łomży drogą przez Biebrzański P.N. Przed miejscowością Osowiec Twierdza forty IV i III po lewej stronie, I po prawej, dalej II na wprost. 
Autor wpisu

 

Zidler zidler@wp.pl
Inne informacje I -wojskowy - zwiedzanie ograniczone i płatne, II -prywatny- krowy, drut kolczasty i właściciel, III -magazyny amunicji - tylko dla orłów, IV- Park Narodowy, nie jest jasne, ale wstęp wzbroniony. Zwiedzanie z przewodnikiem (kiepskie i drogie), można zamówić zwiedzanie indywidualne (też z przewodnikiem, bardzo drogie).
Uwagi Do Fortu I można wchodzić tylko z przewodnikiem. Jest to teren jednostki wojskowej. Przewodnik proponuje różne trasy zwiedzania, od 2 do nawet 8 godzin. Godzina z przewodnikiem kosztuje 25 zł na grupę (ilość osób dowolna, także im więcej osób tym taniej wychodzi). Także żeby wejść na teren Fortu I trzeba zapłacić min. 50 zł za 2 godz. (do tego należy wliczyć 2 zł od osoby za wejście). Najlepiej przyjechać przed południem, najwięcej ludzi przyjeżdża, a i grupy zorganizowane można spotkać i "podłączyć się do nich". Uzupełnienie (30.09.03)

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006