Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0081


Teren: 

Polska wschodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Polska
Lokalizacja Nowogród
Opis obiektu Zespół 16 zachowanych schronów bojowych z 1939 roku. (było 19). Różny stan zachowania. Ciekawe obiekty z kopułami (jeden z dwiema), schrony pozorne - zniszczone, pozorno - bojowy (parę lat temu ukradli kopułę). Kilka dobrze zachowanych - napisy, kopuły, opancerzenie, pisuary, liczne ślady ostrzału.
Opis dojazdu Najbardziej znany - tuż przy moście na Narwi. Pozostałe na wschód od Nowogrodu po obu stronach drogi Nowogród Szablak. Cztery najlepiej zachowane na południe od tej drogi na wzniesieniu - ten z 2 kopułami w młodniku. Trwa dewastacja - nowe ślady cięcia palnikiem, zniszczony pisuar. Jeden w nasypie zniszczonego mostu. Około 2 kilometry od drogi nr 645 Łomża - Olsztyn na odcinku między Łomżą a Nowogrodem w prawo jadąc od Łomży.
Autor wpisu

 

ruffio rfx@gazeta@pl
Inne informacje Nie odnalazłem trzech: w okolicy hotelu Zbyszko, na północ od Szablaku i w skansenie (zniszczony, był koło miejsca, w którym stoi gospoda)
Uwagi Jeśli chodzi o obiekt w okolicach Szablaku  to istnieją trzy obiekty, dwa całkowicie zrujnowane, w tym jeden bardzo dobrze ukryty między miejscowościami Mątwica i Kupiski, być może to ten , którego nie udało się znaleźć. O trzecim trudno mówić obiekt. Jest to bunkier, którego budowa nigdy nie została ukończona, kilkaset metrów od zabudowań wsi Mątwica. (Michał Krajewski tel:504675286 michalkr@hoga.pl)

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / 2006