Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 298


Teren: 

Polska wschodnia Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów 54°38'24.13"N  18°47'49.42"E

Linia fortyfikacyjna

Polska powojenna linia obrony wybrzeża
Lokalizacja Hel - Bór
Opis obiektu   3 Bateria Artylerii Stałej (BAS) wybudowana w połowie lat 50-tych na wydmach po północnej stronie półwyspu helskiego. Wyposażona została w radzieckie działa MU-2 o kalibrze 152,4 mm na podstawach obrotowych z systemem podawaniem amunicji poprzez trzon wieży. Była to najcięższa bateria obrony wybrzeża zbudowana po wojnie. Wybudowano tu wiele obiektów w dużej części podziemnych. Przede wszystkim są to cztery stanowiska armat z systemem podziemnych magazynów amunicyjnych, technicznych, pomieszczeń załogi i kotłowni. Do każdego zespołu schronowego prowadzą dwie poterny. Na skrzydłach zbudowano dwa punkty kierowania ogniem. Główny Punkt Kierowania Ogniem (GPKO) połączony podziemną poterną z centralą artyleryjską wyposażony został w dalmierz pod pancerną kopułą, dalocelownik oraz radar. Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem (ZPKO) znacznie mniej rozbudowany posiadał tylko dalmierz także pod pancerzem oraz dalocelownik. Na zapleczu baterii zostały umiejscowione schron elektrowni, schron obsługi, schron agregatu i schron magazynu amunicji. Na skrzydłach baterii zbudowano ponadto schrony dla reflektorów i ich agregatów. Na plaży znajdują się pozostałości stanowisk osłonowej 115 baterii p.lot.

  Bateria została opuszczona przez wojsko w latach 70-tych XX wieku podobnie jak wszystkie baterie na polskim wybrzeżu. Sprzęt konserwowano jeszcze kilka lat później pozostawiono bez dozoru. W latach 90-tych pocięto zachowane armaty na złom zachowując tylko jedną, którą podziwiać można w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Do dziś (2010) zachowały się natomiast pancerne kopuły dalmierzy ZPKO i GKPO oraz częściowo wyposażenie magazynów amunicji.
 

Opis dojazdu   W związku z tym że bateria znajduje się między terenami wojskowymi a morzem nie ma do niej prostego dojazdu. Najlepiej dojść od strony Muzeum Obrony Wybrzeża (dogodny parking) idąc wzdłuż torów kolejowych linii Władysławowo - Hel.
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje W pobliżu znajdują się przedwojenne stanowiska baterii Greckiej ze schronami amunicyjnymi oraz stanowiska dział Gryfa z 1939 roku.
Uwagi

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

  © Fortyfikacje w Polsce/ Forti 2010