Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0224


Teren: 

Polska północna

Rodzaj obiektu

Schron bojowy

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Linia Narew - Pisa (Galinde Stellung)
Lokalizacja okolice wsi Kozioł nad Pisą - Województwo Podlaskie
Opis obiektu Bardzo ładny bunkier wchodzący skład niemieckiej Linii Narew Pisa z 1940 r. Bardzo dobrze zachowany w środku choć brak jest wewnętrznych pancerzy dla ckm-w i drzwi to pozostały niemieckie napisy informacyjne. Na zewnątrz mała pancerna kopuła (dzwon) obserwacyjna wewnątrz której zachowało się wyposażenie (chyba dla tego że ktoś zdemontował drabinkę i w tej chwili bez sprzętu nie w sposób się do niej dostać), oraz kanał wentylacyjny i głęboka studnia o trudnym do stwierdzenia przeznaczeniu.
Opis dojazdu Jadąc drogą ze wsi Kozioł w kierunku wsi Łacha, mijamy most na Pisie i tu w okolicy tablicy Kozioł przy kapliczce skręcamy w las w piaszczystą drogę w kierunku wsi Szablaki. Po ok. 200m po lewej stronie będziemy mieli odkryte pastwiska nad Pis i w miarę młody las po prawej. Jeżeli się lepiej przyjrzeć to można znaleźć ścieżkę w ten las, która prowadzi do samego wejścia do bunkra lub po prostu można pomyszkować trochę po lesie w tym miejscu i na pewno się go znajdzie. Nie stoi on dalej jak 30m od drogi. Kiedyś był widoczny już z drogi ale las trochę podrósł.
Autor wpisu

 

Sebastian sebgen@poczta.onet.pl

 
Inne informacje  Obiekt jest bardzo ładny. Zapewne jest częścią tych samych umocnień co bunkry we wsi Jeże oddalonej o jakieś 10 km. W pobliżu jest jeszcze jeden mniejszy schron z tego samego roku. Jadąc drogą z Kozła na Łachę to zaraz za Kozłem po prawej stronie przy skrzyżowaniu z leśnymi drogami na karczowisku wyraźnie widoczny obiekt. Skręcając w leśną drogę przy nim jakieś 3,5 km dalej w lesie po prawej stronie kolejny obiekt tej samej klasy
Uwagi W Punkcie Oporu Kozioł znajdują się schrony typu Regelbau 105 (bojowy) i 501(bierny) - (Red.)

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006