Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0148


Teren: 

Polska północna

Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów 54°49'13.0"N 18°21'03.7"E

Linia fortyfikacyjna

Polska Bateria artylerii nadbrzeżnej Zobacz na mapie
Lokalizacja Rozewie, Jastrzębia Góra54.820278, 18.35104
Opis obiektu Powojenne stanowiska dział 130mm zbudowane na planie kwadratu. Stanowisko 1. brak działa, pomieszczenia zamknięte, całość pomalowana farbą olejną koloru błękitnego i beżowego. Widoczne windy amunicyjne i łańcuchy. Całość schowana pod ziemią. Stanowisko 2. stanowisko identyczne z pierwszym wystaje nad ziemię ok. 3m, dostępne są pomieszczenia techniczne, działo 130mm z obciętym dużym kawałkiem lufy i zdemontowanym zamkiem. Stanowisko nie pomalowane. Widoczne windy amunicyjne.

(Aktualizacja 2010) Obecnie tylko część obiektów jest dostępna reszta znajduje się za płotem na terenie wojskowym. Dostępne są trzy stanowiska armat wraz z dwukondygnacyjnymi schronami. Pierwsze (zamknięte dolne kondygnacje) w przejściu na plażę, drugie w lesie po lewej patrząc w kierunku morza z dostępną częścią podziemną i częściowo zachowanymi mechanizmami podajników i systemem wentylacyjnym oraz trzecie najciekawsze z pozostałością armaty 130mm. Stanowisko to zostało odkopane i pokryte matami włókna szklanego. Cel takiego działania jest nieznany. Mogło chodzić np. o zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody do wnętrza schronu. Dalej idąc z grubsza wzdłuż brzegu klifu dojdziemy do ZPKO (Zapasowy Punk Kierowania Ogniem) z pozostałościami pancernej osłony dalmierza i schronem załogi. (Red.)

Opis dojazdu Z szosy w przecince prowadzącej nad samo morze.
Autor wpisu

 

Tomasz Suchołbiak  el_guapo@wp.pl tel. 507532283
Inne informacje Staniwisko 1 bezpieczne, pomieszczenia nie dostępne, stanowisko 2 i 3 niebezpieczne, wysokie mury, pomieszczenia ciemnie i zanieczyszczone,
Uwagi Jest to 34.Bateria Artylerii Stałej, wyposażona pierwotnie w 4 działa 130mm. Stanowiska są trzykondygnacyjne - dolna pełni funkcje socjalne, wyżej znajdują się magazyny ładunków i pocisków, a na najwyższej montowana była armata B-13 kal. 130mm. Dostępne są także inne obiekty: magazyn amunicji, zapasowy punkt kierowania ogniem i schrony-garaże dla reflektorów. Więcej szczegółów na stronie poniżej. (AW)

 

Zobacz też: http://www.arch-mil.prv.pl/
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006