Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0288


Teren: 

Polska południowa Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów 50° 20' 6.50"  18° 59' 23.77

Linia fortyfikacyjna

Polski Obszar Warowny Śląsk
Lokalizacja Bobrowniki
Opis obiektu Zespół schronów przedwojennego polskiego Obszaru Warownego Śląsk, Dąbrówka Wielka Punkt Oporu Wzgórze 304,7. Jeden z pierwszych punktów oporu wybudowanych na OWS. Od 1933 do 1938 roku zbudowano tu kilkanaście obiektów bojowych oraz koszary. Większość schronów choć są to małe jedno, dwuizbowe obiekty zostało wyposażonych w półkopuły pancerne trzy strzelnicowe do ognia czołowego. Jeden z większych schronów został uzbrojony w armatę p.panc. strzelającą z izby bojowej. Tuż przy szosie zbudowano największy schron, pierwszy na tym terenie tradytor dla jednej armaty 75mm. W centrum pozycji zachował się zagłębiony magazyn amunicyjny. Jednym z ciekawszych schronów jest mały schron bojowy wyposażony w dwie półkopuły pancerne strzelające w przeciwnych kierunkach. Schrony dobrze zachowane choć oczywiście bez wyposażenia. 
 
Opis dojazdu Większość schronów położona jest po obydwu stronach szosy Siemianowice Śląskie Bytom (ul.Kosynierów). W pobliżu tradytora i zburzonych koszar, przy drodze mały nieoznaczony parking na którym można się zatrzymać.
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje Dokładne pozycje obiektów znajdziecie na Mapie OWS
Uwagi Część obiektów jest trudno dostępna i znajduje się na polach uprawnych należy więc zachować ostrożność i przechodzić raczej miedzami.

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2009