Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0138


Teren: 

Polska południowa

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka
Lokalizacja Bochnia
Opis obiektu W sumie mamy tu dwa duże bunkry na czołgi (?) jeden duży schron piechoty jeden średni bunkier, trzy małe bunkry i dwa tylko ze słyszenia
Opis dojazdu Od zachodu na wysokości zjazdu do Bochni po prawej stronie (stoi na nim czerwona buda, widać z drogi) pod Lasem Kolanowskim bunkier średniej wielkości ponoć w lesie znajduje się jeszcze jeden (przysypany). Południowa cześć Bochni ul. Kurów od strony osiedla Zalesie po lewej stronie drogi za skrętem na ul. Krzyżaki w ogrodzie, duży bunkier na czołg (??) powyżej niego na początku ul. Krzyżaki po lewej stronie znajduje sie duży bunkier z dwoma miejscami na dzwony strzeleckie (prywatna posesja). Na tej samej ulicy w środku z prawej strony drogi na prywatnej posesji ponoć istnieje bunkier zaadaptowany pod cele gospodarcze (nigdy go nie widziałem) po drugiej stronie drogi na tzw. Murowiance powyżej Kapliczki na wzgórzu widnieją jeszcze ślady okopów. Pod lasem na Łychowie ponoć znajdował się mały schron obecnie zasypany. Dalej pod tym samym lasem znajduje się mały schron pod słupem wysokiego napięcia zasypany w środku jakimiś rupieciami. Po drugiej stronie drogi która idzie nieopodal lasu na czubku wzgórza znajduje się kolejny mały schron również zasypany w środku z tego miejsca na północ jakieś 300 m znajduje się, na prywatnej posesji, kolejny mały schron. Przy ulicy Podedworz przed mostem na E-4 znajduje się duży bunkier na czołg (??)
Autor wpisu

 

 
Inne informacje Prawdopodobnie chodzi o typowy schron na działo z tego okresu czyli Regelbau 701
Uwagi Chodzi mi o ten bunkier na czołg(?) Był to schron na działo polowe (informacja uzyskana od mojego dziadka rocznik 1928 mieszkańca Bochni) Po oddaniu strzału działo było chowane do schronu. Schron znajduje się na posesji należącej do matki mojego kolegi. Wnętrze zamienione na graciarnię. Dziadek uczestniczył w kopaniu transzei i okopów w 1944 i 1945 roku. Pozdrawiam (2005)

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006