Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0079


Teren: 

Polska południowa

Rodzaj obiektu

Fort

Linia fortyfikacyjna

Austro Węgierska Twierdza Kraków
Lokalizacja Kraków - Podgórze
Opis obiektu Fort św.Benedykta, ceglany, piętrowy, okrągły fort artyleryjski, w typie"wieży maksymiljańskiej" przed bramą fosa ze zwodzonym mostem, w ścianach strzelnice dla armat i karabinów, na dachu taras dla dział, okrągły dziedziniec, całość otoczona skalną fosą z bastionami i pozycjami piechoty, podziemne wyjście poza teren fortu, ładne widoki na Kopiec Krakusa i centrum Krakowa, b.ciekawy i nietypowy obiekt , istniał drugi bliźniaczy fort na zachód na Krzemionkach, zburzony niestety po wojnie, na jego miejscu obiekty telewizji.
Opis dojazdu Z centrum Krakowa tramwajem np. linii 3,6 lub 1 do przystanku na skrzyżowaniu ul. Wielickiej i Powstańców Ślaskich, potem pieszo w prawo za barokową figurę "Bóg Ojciec" ,kamienną drogą forteczną na górę "Rękawka" przechodząc obok starego cmentarza podgórskiego, fort obok XII w. kościółka św.Benedykta.
Autor wpisu

 

Jacek Komenda int.ja@xl.wp.pl tel:012/262-16-32
Inne informacje Obecnie obiekt może być w remoncie w celu przystosowania do celów kulturalnych, obok fortu kościółek św.Benedykta romański (przebudowany), przy kościółku fundamenty pałacu księcia Wiślan, wszystkie obiekty warte polecenia.
Uwagi

 

Zobacz też: 0076, 0111, 0114, 0239, 0240, 0241
http://www.twierdza.art.pl/fort_31_benedykt.htm
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006